Sale!
Redmi A2 (Classic Black, 4GB RAM, 64GB Storage)
Original price was: ₹10,999.00.₹7,499.00Current price is: ₹7,499.00.
(Inclusive of all taxes)
Country of Origin: India
Description
| Technical Details | Specification |
|---|---|
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi A2 |
| Price in India | ? 5,999 |
| Release date | 19th May 2023 |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 164.90 x 76.75 x 9.09 |
| Weight (g) | 192 |
| Battery capacity (mAh) | 5,000 |
| Wireless charging | No |
| Colours | Black, Light Green, and Light Blue |
| Display | |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.52 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1600×720 pixels |
| Aspect ratio | 20:09 |
| Hardware | |
| Processor make | MediaTek Helio G36 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage up to (GB) | 1024 |
| Camera | |
| Rear camera | 8-megapixel (f/f2.2) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Front camera | 5-megapixel (f/f/2.2) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Software | |
| Operating system | Android 13 |
| Connectivity | |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.00 |
| Micro-USB | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |










Reviews
There are no reviews yet.