Sale!
Redmi 12C (Matte Black, 4GB RAM, 64GB Storage)
Original price was: ₹13,999.00.₹7,999.00Current price is: ₹7,999.00.
(Inclusive of all taxes)
Country of Origin: India
Description
| Technical Details | Specification |
|---|---|
| OS | MIUI 13, Android 12.0 |
| RAM | 64 GB |
| Product Dimensions | 16.9 x 7.6 x 0.9 cm; 192 Grams |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Wireless communication technologies | Wi-Fi |
| Connectivity technologies | Bluetooth, Wi-Fi, USB |
| GPS | GPS/AGPS,Glonass, Beidou, Galileo |
| Special features | IP52 rating, Dedicated card slot, 50MP Primary sensor f/1.8 1.28 um (4-in-1 super pixel) with the following modes: Portrait | Night | Video | 50MP mode | Time-lapse | Movie frame | HDR | Google lens, MIUI Dialer, Rear Fingerprint sensor |
| Other display features | Wireless |
| Device interface – primary | Touchscreen |
| Other camera features | Rear, Front |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Form factor | Bar |
| Colour | Matte Black |
| Battery Power Rating | 5000 |
| Phone Talk Time | 39 Hours |
| Phone Standby Time (with data) | 680 Hours |
| Whats in the box | Power Adapter, SIM Tray Ejector, USB Cable |
| Manufacturer | Redmi |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 192 g |














Reviews
There are no reviews yet.