Sale!
realme GT Neo 3 (Asphalt Black, 8GB RAM, 256GB Storage)
Original price was: ₹41,999.00.₹35,499.00Current price is: ₹35,499.00.
Save ₹6,500.00
(Inclusive of all taxes)
Country of Origin: India
Description
| Tecnical Details | Specification |
|---|---|
| Brand | realme |
| Manufacturer | Oppo Mobiles India Private Limited 5th Floor, DLF Cyber City, Gurugram, Haryana-122002, India, realme Customer Service Ceter Helpline No : 18001022777 | Website for Service Center List Pan India : https://www.realme.com/in/support/services |
| Series | realme GT Neo 3 |
| Colour | Asphalt Black |
| Form Factor | Smartphone Bar |
| Item Height | 8.2 Millimeters |
| Item Width | 7.6 Centimeters |
| Standing screen display size | 6.7 Inches |
| Resolution | 2412 x 1080 Lines Per Inch |
| Product Dimensions | 16.33 x 7.56 x 0.82 cm; 188 Grams |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | RMX3561 |
| Processor Brand | Mediatek Dimensity 8100 Processor |
| Processor Type | Snapdragon |
| Processor Speed | 2.85 GHz |
| RAM Size | 8 GB |
| Connectivity Type | Cellular |
| Wireless Carrier | Unlocked for All Carriers |
| Front Webcam Resolution | 16 MP |
| Operating System | Android 12, upgradable to Android 13, Realme UI 3.0 |
| Battery Description | Lithium-Polymer |
| Battery Charge Time (in hours) | 20 Minutes |
| Average Battery Life (in hours) | 102 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 80 Watt Hours |
| Lithium Battery Weight | 1 Grams |
| Number of Lithium Ion Cells | 1 |
| Number of Lithium Metal Cells | 1 |
| Included Components | Power Adapter | USB Type-C Cable | Important Product Information | Quick Guide | SIM Card | Needle | Screen Protect Film | Protect Case. |
| Manufacturer | Oppo Mobiles India Private Limited 5th Floor, DLF Cyber City, Gurugram, Haryana-122002, India |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 188 g |













Reviews
There are no reviews yet.