Realme C67 5G (6 GB+128 GB)
₹14,999.00
(Inclusive of all taxes)
Country of Origin: India
Description
| Technical Details | |
|---|---|
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | December 14, 2023 (Expected) |
| DESIGN | |
| Bezel less | No |
| DISPLAY | |
| Type | Color IPS Screen (16.7M) |
| Touch | Yes, 240 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 6.78 inches, 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20.1:9 |
| PPI | ~ 388 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 91.4% |
| Features | Brightness: 950 nit, Color Saturation: 96% NTSC, Sunlight Screen Support, Screen Contrast: 1500:1, |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| MEMORY | |
| RAM | 6 GB |
| Expandable RAM | Upto 6 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 (a/b/g/n/ac) (2.4 GHz | 5 GHz) |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| EXTRA | |
| GPS | with AGPS, BEIDOU, GALILEO |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Splash Resistant | Yes |
| IP Rating | IP54 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | Mini Capsule |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 108 MP PDAF f/1.79 (Wide Angle) |
| 2 MP (Depth Sensor) with autofocus | |
| Features | Photo, AI Beauty, Filter, AI Scene Recognition, Night Mode, Professional, Panoramic View, Portrait Mode, Street, HDR, 64MP Mode, Starry, Chroma Boost, Bokeh Flare Portrait, AI Color Portrait, Video Feature: Video, Video Filter, Slow Motion, Timelapse |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | Punch Hole 16 MP f/2 (Wide Angle) with Screen Flash |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v14 |
| Custom UI | realme UI 5.0 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6020 |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2xCortex-A76@2.2 GHz & 6x Cortex-A55@2.0 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| IP Rating | IP54 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | AAC, APE, FLAC, AMR, MID, MP3, OGG, WAV, WMA, MKA |
| Video | MP4, 3GP, ASF, AVI, FLV, M2TS, MKV, MPG, TS, WEBM, WMV |
| FM Radio | No |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 33W |
| Reverse Charging | Yes |












Reviews
There are no reviews yet.