Sale!
SAMSUNG Galaxy A34 5G (Awesome Graphite, 128 GB) (8 GB RAM)
Original price was: ₹35,499.00.₹28,999.00Current price is: ₹28,999.00.
Offer Alert
Bajaj EMI Card offer: Get Travel vouchers up to Rs. 5000/-* TnC apply*
Finance Options: Bajaj Finserv EMI, Axio EMI, KreditBee, Mobikwik, Ring Pay Later & CashE EMI
Shipping Details: Dispatch in less than 36 hours and delivery in 3-7 working days.
Country of Origin: India
Description
| Technical Details | Specification |
|---|---|
| In The Box | Mobile phone, Cable, Ejection Pin, User Manual |
| Model Number | SM-A346EZKCINS |
| Model Name | Galaxy A34 5G |
| Color | Awesome Graphite |
| Browse Type | Smartphones |
| SIM Type | Dual Sim |
| Hybrid Sim Slot | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| OTG Compatible | Yes |
| Quick Charging | Yes |
| SAR Value | 0.442W/Kg |
| Display Features | |
| Display Size | 16.76 cm (6.6 inch) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Resolution Type | Full HD+ |
| GPU | ARM Mali G68 MP4 |
| Display Type | Super AMOLED |
| HD Game Support | Yes |
| Display Colors | 16M |
| Os & Processor Features | |
| Operating System | Android 13 |
| Processor Type | Dimensity 1080, Octa Core |
| Processor Core | Octa Core |
| Primary Clock Speed | 2.6 GHz |
| Secondary Clock Speed | 2 GHz |
| Operating Frequency | GSM850,GSM900,DCS1800,PCS1900 |
| Memory & Storage Features | |
| Internal Storage | 128 GB |
| RAM | 8 GB |
| Total Memory | 128 GB |
| Expandable Storage | 1 TB |
| Supported Memory Card Type | MicroSD |
| Memory Card Slot Type | Hybrid Slot |
| Camera Features | |
| Primary Camera Available | Yes |
| Primary Camera | 48MP + 8MP + 5MP |
| Primary Camera Features | Triple Camera Setup: 48MP + 8MP +5MP, AR Zone, Bixby Vison,Food,Fun,Hyperlapse,Macro,Night,Panorama,Photo,Portrait,Pro,Pro Video,Single Take,Slow Motion,Super slow-mo,Video |
| Optical Zoom | Yes |
| Secondary Camera Available | Yes |
| Secondary Camera | 13MP Front Camera |
| Secondary Camera Features | 13MP Fixed Focus |
| Flash | Rear Flash |
| HD Recording | Yes |
| Full HD Recording | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Video Recording Resolution | UHD (3840 x 2160) |
| Digital Zoom | 10X |
| Frame Rate | 30 fps |
| Image Editor | Yes |
| Dual Camera Lens | Primary Camera |
| Call Features | |
| Call Wait/Hold | Yes |
| Hands Free | Yes |
| Video Call Support | Yes |
| Phone Book | Yes |
| Call Timer | Yes |
| Speaker Phone | Yes |
| Call Records | Yes |
| Logs | Yes |
| Connectivity Features | |
| Network Type | 2G, 3G, 4G VOLTE, 5G |
| Supported Networks | GSM |
| Internet Connectivity | 5G,4GLTE,3G,2G |
| Bluetooth Support | Yes |
| Bluetooth Version | v5.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Mini HDMI Port | No |
| NFC | No |
| USB Tethering | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Map Support | Google Maps |
| GPS Support | Yes |
| Other Details | |
| Smartphone | Yes |
| SIM Size | Nano Sim |
| Social Networking Phone | Yes |
| Business Phone | No |
| Removable Battery | No |
| MMS | Yes |
| SMS | Yes |
| Keypad | No |
| Voice Input | Yes |
| Graphics PPI | 393 ppi |
| Predictive Text Input | No |
| Sensors | Accelerometer, Fingerprint Sensor, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Hall Sensor, Light Sensor, Virtual Proximity Sensing |
| Series | Samsung Galaxy A34 5G Series |
| Browser | Google Chrome, Samsung S-Browser 16.0 |
| Multimedia Features | |
| FM Radio | No |
| FM Radio Recording | No |
| DLNA Support | No |
| Audio Formats | MP3,M4A,3GA,AAC,OGG,OGA,WAV,AMR,AWB,FLAC,MID,MIDI,XMF,MXMF,IMY,RTTTL,RTX,OTA |
| Music Player | Yes |
| Video Formats | MP4,M4V,3GP,3G2,AVI,FLV,MKV,WEBM |
| Battery & Power Features | |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Dual Battery | No |
| Dimensions | |
| Width | 78.1 mm |
| Height | 161.3 mm |
| Depth | 8.2 mm |
| Weight | 198 g |
| Warranty | |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for device and 6 months manufacturer warranty for in-box accessories |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Domestic Warranty | 1 Year |













Reviews
There are no reviews yet.