Redmi Note 13 Pro+
₹23,910.00
(Inclusive of all taxes)
Country of Origin: India
Description
| Technical Details | specification |
|---|---|
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi Note 13 Pro+ |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 161.40 x 74.20 x 8.90 |
| Weight (g) | 204.5 |
| IP rating | IP68 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 120W HyperCharge |
| Wireless charging | No |
| Colours | Black, Silver, White |
| Display | |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.67 |
| Touchscreen | Yes |
| Hardware | |
| Processor make | MediaTek Dimensity 7200 Ultra |
| RAM | 16GB |
| Internal storage | 512GB |
| Camera | |
| Rear camera | 200-megapixel + 8-megapixel + 2-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Front camera | 16-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Software | |
| Operating system | Android 13 |
| Connectivity | |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Sensors | |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |










Reviews
There are no reviews yet.