Sale!
Redmi 13C 5G (Startrail Green,6GB RAM, 128GB Storage)
Original price was: ₹15,999.00.₹12,499.00Current price is: ₹12,499.00.
(Inclusive of all taxes)
Country of Origin: India
Description
| Technical Details | Specification |
|---|---|
| OS | MIUI 14, Android 13.0 |
| RAM | 128 GB |
| Product Dimensions | 16.8 x 7.8 x 0.8 cm; 195 Grams |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Connectivity technologies | Bluetooth, Wi-Fi, USB |
| GPS | GPS/AGPS, Glonass, Beidou, Galileo |
| Other display features | Wireless |
| Device interface – primary | Touchscreen |
| Other camera features | Rear, Front |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Form factor | Bar |
| Colour | Startrail Green |
| Battery Power Rating | 5000 |
| Whats in the box | Power Adapter, SIM Tray Ejector, USB Cable |
| Manufacturer | Redmi |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 195 g |














Reviews
There are no reviews yet.