Sale!
Redmi 12C 6+128 Green
Original price was: ₹15,999.00.₹9,799.00Current price is: ₹9,799.00.
(Inclusive of all taxes)
Country of Origin: India
Description
| Technical Details | Specification |
|---|---|
| In The Box | Phone, Power Adapter, SIM Tray Ejector, USB Cable |
| Model Number | 22120RN86I |
| Model Name | 12C |
| Color | Green |
| Browse Type | Smartphones |
| SIM Type | Dual Sim |
| Hybrid Sim Slot | No |
| Touchscreen | Yes |
| OTG Compatible | No |
| Display Features | |
| Display Size | 17.04 cm (6.71 inch) |
| Resolution | 1650×720$$Pixels |
| Os & Processor Features | |
| Operating System | Android MIUI 13, Android 12.0 |
| Processor Core | Octa Core |
| Primary Clock Speed | 2 GHz |
| Memory & Storage Features | |
| Internal Storage | 128 GB |
| RAM | 6GB |
| Memory Card Slot Type | Dedicated Slot |
| Camera Features | |
| Primary Camera | 50MP Rear Camera |
| Dual Camera Lens | Primary Camera |
| Connectivity Features | |
| Network Type | 4G VOLTE |
| Supported Networks | 4G VoLTE |
| Battery & Power Features | |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Warranty | |
| Warranty Summary | Domestic warranty of 12 months on phone & 6 months on accessories |














Reviews
There are no reviews yet.