Sale!
Redmi 12C 6+128 Blue
Original price was: ₹15,999.00.₹9,799.00Current price is: ₹9,799.00.
(Inclusive of all taxes)
Country of Origin: India
Description
| Technical Details | Specification |
|---|---|
| OS | MIUI 13 |
| RAM | 128 GB |
| Product Dimensions | 16.6 x 0.8 x 7.6 cm; 188 Grams |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | AMOLED |
| Wireless communication technologies | Bluetooth, Cellular, Wi-Fi |
| Connectivity technologies | Wi-Fi, Infrared, USB |
| GPS | True |
| Special features | Corning® Gorilla® Glass protection, 3.5mm Jack, IR Blaster, IP53 Protection, 48MP Triple Camera setup with dedicated ultra-wide and macro sensors Portrait | Pro mode | Night mode | Document mode | Panorama | Short video | Time-lapse | Slo-mo | Macro mode |
| Other display features | Wireless |
| Device interface – primary | Touchscreen |
| Resolution | 1080p |
| Other camera features | Front |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Form factor | Bar |
| Colour | Blue |
| Battery Power Rating | 5000 |
| Whats in the box | Redmi Note 12 5G, Power adapter, USB cable, SIM eject tool, Warranty card, User guide, Clear soft case, Screen protector pre-applied on the phone |
| Manufacturer | Redmi |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 188 g |













Reviews
There are no reviews yet.