Sale!
realme narzo 60x 5G (4GB+128GB) Stellar Green
Original price was: ₹14,999.00.₹13,499.00Current price is: ₹13,499.00.
Save ₹1,000.00
(Inclusive of all taxes)
Country of Origin: India
Description
| Technical Details | Specification |
|---|---|
| RAM | 4 GB |
| Processor | MediaTek Dimensity 6100 Plus |
| Rear Camera | 50 MP + 2 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.72 inches (17.07 cm) |
| General | |
| Launch Date | September 12, 2023 (Expected) |
| Operating System | Android v13 |
| Custom UI | Realme UI |
| Performance | |
| Very Good ▾ | |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6100 Plus |
| CPU | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 4 GB |
| Best in Class ▾ | |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Display | |
| Very Good ▾ | |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.72 inches (17.07 cm) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Aspect Ratio | 20:09 |
| Pixel Density | 392 ppi |
| Best in Class ▾ | |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 680 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Design | |
| Colours | Stellar Green |
| Camera | |
| Very Good ▾ | |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP f/1.8, Wide Angle, Primary Camera(0.64µm pixel size)2 MP f/2.4, Depth Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Shooting Modes | Continuous Shooting |
| High Dynamic Range mode (HDR) | |
| Camera Features | Digital Zoom |
| Auto Flash | |
| Face detection | |
| Touch to focus | |
| Video Recording | 1920×1080 @ 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP f/2.05, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 1920×1080 @ 30 fps |
| Battery | |
| Very Good ▾ | |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Removable | No |
| Quick Charging | Yes, Super VOOC, 33W: 50 % in 29 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| Storage | |
| Best in Class ▾ | |
| Internal Memory | 128 GB |
| Best in Class ▾ | |
| Expandable Memory | Yes, Up to 2 TB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Network & Connectivity | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM, Dual VoLTE |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G Supported in India, 4G Not Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| SIM 1 | 5G Bands: |
| FDD N1 / N3 / N5 / N8 / N28 | |
| TDD N40 / N41 / N77 / N78 | |
| 4G Bands: | |
| TD-LTE 2500(band 41) | |
| FD-LTE 1800(band 3) | |
| 3G Bands: | |
| UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz | |
| 2G Bands: | |
| GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz | |
| GPRS: | |
| Available | |
| EDGE: | |
| Available | |
| SIM 2 | 5G Bands: |
| FDD N1 / N3 / N5 / N8 / N28 | |
| TDD N40 / N41 / N77 / N78 | |
| 4G Bands: | |
| TD-LTE 2300(band 40) | |
| FD-LTE 1800(band 3) | |
| 3G Bands: | |
| UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz | |
| 2G Bands: | |
| GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz | |
| GPRS: | |
| Available | |
| EDGE: | |
| Available | |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Wi-Fi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| Multimedia | |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Sensors | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |











Reviews
There are no reviews yet.