Sale!
Nokia C22 | 3-Day Battery Life | 6GB RAM (4GB RAM + 2GB Virtual RAM)
Original price was: ₹9,499.00.₹8,499.00Current price is: ₹8,499.00.
(Inclusive of all taxes)
Country of Origin: India
Description
| Tecnical Details | Specification |
|---|---|
| OS | Android 13 GO |
| RAM | 4 GB |
| Product Dimensions | 16.5 x 7.6 x 0.9 cm; 188 Grams |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Wireless communication technologies | Bluetooth, Wi-Fi |
| Connectivity technologies | Bluetooth, USB |
| GPS | True |
| Special features | Rear Camera, Front Camera, Camera |
| Other display features | Wireless |
| Device interface – primary | Touchscreen |
| Resolution | 720p |
| Other camera features | Rear, Front |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Form factor | Touch |
| Colour | Charcoal |
| Battery Power Rating | 5000 |
| Phone Talk Time | 20 Hours |
| Phone Standby Time (with data) | 330 Hours |
| Whats in the box | handset, Brick Box, 5V2A Charger, Type C charger , Quick Start Guide, Safety Booklet, Jelly case |
| Manufacturer | For and on behalf of HMD Mobile India Private Limited |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 188 g |













Reviews
There are no reviews yet.