Sale!
Lava X3(Luster Blue, 3GB RAM, 32GB Storage)
Original price was: ₹8,999.00.₹7,079.00Current price is: ₹7,079.00.
Offer Alert
Bajaj EMI Card offer: Get Travel vouchers up to Rs. 5000/-* TnC apply*
Finance Options: Bajaj Finserv EMI, Axio EMI, KreditBee, Mobikwik, Ring Pay Later & CashE EMI
Shipping Details: Dispatch in less than 36 hours and delivery in 3-7 working days.
Country of Origin: India
Description
| Technical Details | Specification |
|---|---|
| OS | Android 11.0 |
| RAM | 3 GB |
| Product Dimensions | 16.5 x 7.6 x 0.9 cm; 192 Grams |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Wireless communication technologies | Cellular |
| Connectivity technologies | Bluetooth, Wi-Fi, USB |
| GPS | True |
| Special features | Dual SIM, Octa Core Processor, Fingerprint scanner |
| Display technology | LCD |
| Other display features | Wireless |
| Device interface – primary | Touchscreen |
| Other camera features | Rear, Front |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Form factor | Foldable Case |
| Colour | Cyan |
| Battery Power Rating | 5000 |
| Whats in the box | SIM Tray Ejector, Adapter, USB Cable |
| Manufacturer | Lava International |
| Item Weight | 192 g |













Reviews
There are no reviews yet.