Sale!
Samsung Galaxy S20 FE 5G (Cloud Mint, 8GB RAM, 128GB Storage)
Original price was: ₹74,990.00.₹30,999.00Current price is: ₹30,999.00.
Offer Alert
Bajaj EMI Card offer: Get Travel vouchers up to Rs. 5000/-* TnC apply*
Finance Options: Bajaj Finserv EMI, Axio EMI, KreditBee, Mobikwik, Ring Pay Later & CashE EMI
Shipping Details: Dispatch in less than 36 hours and delivery in 3-7 working days.
Country of Origin: India
Description
| Tecnical Details | Specification |
|---|---|
| OS | Android 11.0 |
| RAM | 8 GB |
| Product Dimensions | 0.84 x 7.45 x 15.98 cm; 190 Grams |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | SM-G781BZGGINS |
| Wireless communication technologies | Bluetooth, Wi-Fi |
| Connectivity technologies | WiFi 5G; WLAN; Bluetooth; GPS; NFC; Radio; USB |
| GPS | GLONASS |
| Special features | Rear Camera, Dual_Sim, Camera, Fast Charging, Hybrid Sim Slot |
| Display technology | AMOLED |
| Colours displayed | Infinity-O Super Display with 120Hz Refresh rate |
| Other display features | Wireless |
| Device interface – primary | Touchscreen |
| Resolution | 1080 x 2400 |
| Other camera features | Triple Rear Camera (12MP+8MP+12MP) | 32MP Front Camera |
| Form factor | Slate |
| Colour | Cloud Green |
| Battery Power Rating | 4500 |
| Whats in the box | Handset, Non-removable Battery Included, Travel Adapter, USB Cable, User Manual |
| Manufacturer | Samsung |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 190 g |











Reviews
There are no reviews yet.