Sale!
Samsung Galaxy A04e (Light Blue, 4GB, 128GB Storage) | 13 MP Rear Camera | Face Unlock | Upto 8GB RAM with RAM Plus | MediaTek Helio P35 | 5000 mAh Battery
Original price was: ₹14,999.00.₹11,999.00Current price is: ₹11,999.00.
Offer Alert
Bajaj EMI Card offer: Get Travel vouchers up to Rs. 5000/-* TnC apply*
Finance Options: Bajaj Finserv EMI, Axio EMI, KreditBee, Mobikwik, Ring Pay Later & CashE EMI
Shipping Details: Dispatch in less than 36 hours and delivery in 3-7 working days.
Country of Origin: India
Description
| Tecnical Details | Tecnical Details |
|---|---|
| OS | Android 12.0 |
| RAM | 4 GB |
| Product Dimensions | 0.9 x 8.4 x 16.4 cm; 188 Grams |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Wireless communication technologies | Bluetooth, Cellular, Wi-Fi |
| Connectivity technologies | Bluetooth, Wi-Fi, USB |
| GPS | True |
| Special features | Dual SIM, Always On Display, Built-In GPS, Mobile Hotspot Capability |
| Display technology | AMOLED |
| Other display features | Wireless |
| Device interface – primary | Touchscreen |
| Resolution | 720 x 1600 |
| Other camera features | Rear, Front |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Form factor | Bar |
| Colour | Light Blue |
| Battery Power Rating | 5000 |
| Whats in the box | SIM Tray Ejector |
| Manufacturer | Dixon Technologies (India) Ltd.,Plot No.6, Sector-90,Noida, Gautam Buddha Nagar, U.P. India-201305 |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 188 g |














Reviews
There are no reviews yet.