Sale!
SAMSUNG Galaxy A03 Core (Onyx, 32 GB) (2 GB RAM)
Original price was: ₹10,499.00.₹7,139.00Current price is: ₹7,139.00.
Offer Alert
Bajaj EMI Card offer: Get Travel vouchers up to Rs. 5000/-* TnC apply*
Finance Options: Bajaj Finserv EMI, Axio EMI, KreditBee, Mobikwik, Ring Pay Later & CashE EMI
Shipping Details: Dispatch in less than 36 hours and delivery in 3-7 working days.
Country of Origin: India
Description
| Tecnical Details | Tecnical Details |
|---|---|
| In The Box | Handset, Travel Adapter, Ejection Pin, Data Cable,Quick Start Guide |
| Model Number | SM-A032FCK6INS|SM-A032FCKDINS|SM-A032FCK6INS |
| Model Name | Galaxy A03 Core |
| Color | Onyx |
| Browse Type | Smartphones |
| SIM Type | Dual Sim |
| Hybrid Sim Slot | No |
| Touchscreen | Yes |
| OTG Compatible | Yes |
| Display Features | Touchscreen |
| Display Size | 16.51 cm (6.5 inch) |
| Resolution | 1600×720$$Pixels |
| Other Display Features | 16.55cm (6.5″) HD+ Infinity-V Display |
| Os & Processor Features | Android Android v13 |
| Operating System | Android Q 11 |
| Processor Core | Octa Core |
| Primary Clock Speed | 1.6 GHz |
| Memory & Storage Features | 128 GB |
| Internal Storage | 32 GB |
| RAM | 2 GB |
| Memory Card Slot Type | Dedicated Slot |
| Camera Features | Primary Camera |
| Primary Camera | 8MP Rear Camera |
| Connectivity Features | 4G |
| Network Type | 4G VOLTE |
| Supported Networks | 4G LTE, GSM, 4G LTE |
| 3G | Yes |
| Other Details | |
| Smartphone | Yes |
| Keypad | No |
| Battery & Power Features | |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Dual Battery | No |
| Warranty | |
| Warranty Summary | 12 Months brand Warranty , Domestic Only |













Reviews
There are no reviews yet.