Sale!
realme C30s (Night Black, 64 GB) (4 GB RAM)
Original price was: ₹11,999.00.₹8,499.00Current price is: ₹8,499.00.
Save ₹4,000.00
(Inclusive of all taxes)
Country of Origin: India
Description
| Tecnical Details | Tecnical Details |
|---|---|
| In The Box | Handset, Adapter, USB Cable, Important Info Booklet with Warranty Card, Quick Guide, Sim Card Tool |
| Model Number | RMX/3690 |
| Model Name | C30s |
| Color | Night Black |
| Browse Type | Smartphones |
| SIM Type | Dual Sim |
| Hybrid Sim Slot | No |
| Touchscreen | Yes |
| OTG Compatible | Yes |
| Display Features | LCD |
| Display Size | 16.51 cm (6.5 inch) |
| Resolution | 1600 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| GPU | Imagination GE8322 |
| Display Type | HD+ LCD Display |
| Display Colors | 16.7M |
| Other Display Features | Refresh Rate: 60 Hz, Aspect Ratio: 20:9, Screen-to-Body Ratio: 88.7%, Screen Contrast: 1500:1, Maximum Brightness: 400 nits, Color Saturation: 70%, Sunlight Screen Support |
| Os & Processor Features | 5000 Milliamp Hours |
| Operating System | Android 12 |
| Processor Type | Unisoc SC9863A/ Unisoc SC9863A1 |
| Processor Core | Octa Core |
| Primary Clock Speed | 1.6 GHz |
| Operating Frequency | 2G GSM: 850/900/1800/1900 MHz, 3G WCDMA: B1/B5/B8, 4G FDD LTE: B1/B3/B5/B8, 4G TD LTE: B38/B40/B41 (2535 – 2655 MHz) |
| Memory & Storage Features | 372 g |
| Internal Storage | 64 GB |
| RAM | 4 GB |
| Expandable Storage | 1 TB |
| Supported Memory Card Type | MicroSD |
| Memory Card Slot Type | Dedicated Slot |
| Camera Features | |
| Primary Camera Available | Yes |
| Primary Camera | 8MP Rear Camera |
| Primary Camera Features | 8MP Camera Setup: (f/2.0 Aperture, FOV: 77.3 Degree, Focal Length: 26.6 mm, 4P Lens, CMOS, 1/4 inch Sensor Size, 1.12um Pixel Size, Autofocus), Camera Feature: Beauty, Filter, HDR, Panoramic View, Portrait, Timelapse, Expert, Super Night, 20 Continous Shooting |
| Secondary Camera Available | Yes |
| Secondary Camera | 5MP Front Camera |
| Secondary Camera Features | 5MP Camera Setup: (f/2.2 Aperture, FOV: 77 Degree, CMOS, 1/5 inch Sensor Size, 1.12um Pixel Size, 3P Lens, Fixed Focus), Camera Feature: Beauty, Filter, HDR |
| Flash | Rear: Single Flash | Front: Screen Flash |
| HD Recording | Yes |
| Full HD Recording | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Video Recording Resolution | Rear Camera: 1080p (at 30 fps), 720p (at 30 fps), 480p (at 30 fps) | Front Camera: 720p (at 30 fps), 480p (at 30 fps), CIF (at 30 fps) |
| Digital Zoom | Rear Camera: 4X |
| Frame Rate | 30 fps |
| Call Features | |
| Speaker Phone | Yes |
| Call Records | Yes |
| Connectivity Features | |
| Network Type | 4G VOLTE, 4G, 3G, 2G |
| Supported Networks | 4G VoLTE, 4G LTE, WCDMA, GSM |
| Internet Connectivity | 4G, 3G, Wi-Fi |
| Pre-installed Browser | Google Chrome |
| Micro USB Version | USB 2.0 |
| Bluetooth Support | Yes |
| Bluetooth Version | v4.2 |
| Wi-Fi Version | 802.11 b/g/n (2.4 GHz) |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB Connectivity | Yes |
| Audio Jack | 3.5mm |
| Map Support | Google Maps |
| GPS Support | Yes |
| Other Details | |
| Smartphone | Yes |
| Touchscreen Type | Capacitive |
| SIM Size | Nano Sim |
| SMS | Yes |
| Graphics PPI | 269 PPI |
| Sensors | Light Sensor, Proximity Sensor, Acceleration Sensor |
| Browser | Google Chrome |
| Ringtones Format | OGG |
| Other Features | 120 Hz Touch Sampling Rate, COG Sealing Process, In-Cell Touch Panel Technology, 10 Touch Points, Taking Photos Methods: Timer, Touch, Volume Button, Smile, Dual RAM Channel, RAM Frequency: 933 MHz, ROM Type: EMMC 5.1, Single ROM Channel, 10W Max Charging Power, Reverse Charging, 1 x 1 WiFi Antenna Technology, 1T2R RF Antenna Technology, Bluetooth Audio Codec: SBC, AAC, LDAC, Phone Locked Functions: Face Unlock, Password Unlock, Pattern Unlock, Fingerprint Unlock, Google Smart Lock, OTG Storage Format: FAT32, 1 Microphone, Vibrating Motor Type: Flat Motor, 1 Speaker, Audio Decoding Chip: SC2721G, Supports L3 Level WideVine, Audio Record Format: MP3, ACC, AMR, Press to Answer Calls, Switch the Music, Night Shiled, Step Tracker, Google Lens, Text Input, Mass Texting: 200 SMS, 200 MMS, Data Backup, Import and Export Messages, Import and Export Contacts, Contact Capacity: According to Space Left |
| GPS Type | GPS, GLONASS |
| Multimedia Features | |
| Audio Formats | ACC, AMR, FLAC, M4A, MID, MP2, MP3, OGG |
| Video Formats | F4V, TS, MP4, MKV, AVI, FLV, 3GP, MOV, WEBM |
| Battery & Power Features | |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Dimensions | |
| Width | 75.7 mm |
| Height | 164.2 mm |
| Depth | 8.5 mm |
| Weight | 186 g |
| Warranty | |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty for Phone and 6 Months Warranty for In-Box Accessories |
| Domestic Warranty | 1 Year |












Reviews
There are no reviews yet.