Sale!
Realme 11 5G (8GB RAM + 256GB)
Original price was: ₹22,999.00.₹18,674.00Current price is: ₹18,674.00.
(Inclusive of all taxes)
Country of Origin: India
Description
| Technical Details | Specification |
|---|---|
| Announced | 2023, July 31 |
| Status | Available. Released 2023, July 31 |
| Dimensions | 165.7 x 76 x 8.1 mm (6.52 x 2.99 x 0.32 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Build | Glass front, metal frame, plastic back |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 550 nits (typ), 680 nits (HBM) |
| Size | 6.72 inches, 109.0 cm2 (~86.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| OS | Android 13, Realme UI 4.0 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Dual | 108 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.67″, 0.64µm, PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.5, 23mm (wide) |
| Features | Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 67W wired, 50% in 17 min (advertised) |
| Colors | Midnight Black, Sunrise Gold |
| Price | About 260 EUR |













Reviews
There are no reviews yet.