Sale!
Nokia 8210 4G (Dark Blue)
Original price was: ₹5,299.00.₹3,749.00Current price is: ₹3,749.00.
(Inclusive of all taxes)
Country of Origin: India
Description
| Tecnical Details | Tecnical Details |
|---|---|
| In The Box | Phone, Battery, Charger, User Manual Guide |
| Model Number | 8210 4G |
| Model Name | 8210 4G |
| Color | Dark Blue |
| Browse Type | Feature Phones |
| SIM Type | Dual Sim |
| Hybrid Sim Slot | No |
| Touchscreen | No |
| OTG Compatible | No |
| Display Features | Keypad |
| Display Size | 7.11 cm (2.8 inch) |
| Resolution | 240 x 320 |
| Os & Processor Features | Sand |
| Operating System | Series 30 S30+ |
| Memory & Storage Features | 434 Hours |
| Internal Storage | 128 MB |
| RAM | 4 MB |
| Memory Card Slot Type | Dedicated Slot |
| Camera Features | 79 g |
| Primary Camera | 0.3MP Rear Camera |
| Connectivity Features | |
| Network Type | 4G |
| Supported Networks | 4G LTE, 4G VoLTE, GSM |
| Other Details | |
| Smartphone | No |
| Touchscreen Type | NA |
| Keypad Type | Alphanumeric |
| Keypad | Yes |
| Predictive Text Input | Yes |
| Series | S30+ |
| Battery & Power Features | |
| Battery Capacity | 1450 mAh |
| Warranty | |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Replacement Warranty |














Reviews
There are no reviews yet.