Sale!
MOTOROLA g14 (Sky Blue, 128 GB) (4 GB RAM)
Original price was: ₹12,999.00.₹9,441.00Current price is: ₹9,441.00.
(Inclusive of all taxes)
Country of Origin: India
Description
| Technical Details | Specification |
|---|---|
| In The Box | Handset, TurboPower 20W Charger, USB Type-C Cable, Guides, Sim Tool, Protective Cover |
| Model Number | PAYF0011IN |
| Model Name | g14 |
| Color | Sky Blue |
| Browse Type | Smartphones |
| SIM Type | Dual Sim |
| Hybrid Sim Slot | No |
| Touchscreen | Yes |
| OTG Compatible | Yes |
| Display Features | |
| Display Size | 16.51 cm (6.5 inch) |
| Resolution | 1600 x 720 Pixels |
| Resolution Type | Full HD+ |
| GPU | Arm Mali G57 MP1 |
| Display Type | IPS LCD Display |
| Other Display Features | Refresh Rate: 60 Hz, Aspect Ratio: 20:9, Screen-to-Touch Panel Ratio: 90.2%, Screen-to-Body Ratio: 85.5% |
| Os & Processor Features | |
| Operating System | Android 13 |
| Processor Type | T616 |
| Processor Core | Octa Core |
| Primary Clock Speed | 2 GHz |
| Secondary Clock Speed | 1.8 GHz |
| Operating Frequency | 4G LTE: B1/B2/B3/B5/B7/B8/B20/B28/B38/B40/B41, 3G UMTS: B1/B2/B5/B8, 2G GSM: B2/B3/B5/B8 |
| Memory & Storage Features | |
| Internal Storage | 128 GB |
| RAM | 4 GB |
| Expandable Storage | 1 TB |
| Supported Memory Card Type | MicroSD |
| Memory Card Slot Type | Dedicated Slot |
| Camera Features | |
| Primary Camera Available | Yes |
| Primary Camera | 50MP + 2MP |
| Primary Camera Features | Dual Camera Setup: 50MP Main Camera (f/1.8 Aperture, 1/2.76 inch Sensor Size, 0.64um Pixel Size (4-in-1 with 1.28�m), PDAF, Quad Pixel Technology) + 2MP Macro Camera (f/2.4 Aperture, 1.5 inch Sensor Size, 1.75um Pixel Size), Photo, Night Vision, Portrait, Live Filters, Panorama, Pro Mode (w/ Long Exposure), Auto Smile Capture, Google Lens Integration, HDR, Timer, Assistive Grid, Leveler, Watermark, Barcode Scanner, Video, Slow Motion, Dual Capture Video, Timelapse, Snap in Video Recording |
| Secondary Camera Available | Yes |
| Secondary Camera | 8MP Front Camera |
| Secondary Camera Features | Front Camera Setup: 8MP Camera (f/2.0 Aperture, 1.12um Pixel Size, Fixed Focus), Photo, Portrait, Live Filters, Auto Smile Capture, Face Beauty, HDR, Timer, Assistive Grid, Leveler, Watermark, Mirror, Video, Dual Capture Video, Timelapse, Snap in Video Recording |
| Flash | Rear: Single LED Flash |
| HD Recording | Yes |
| Full HD Recording | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Video Recording Resolution | Rear Camera: Main Camera (FHD (at 30 fps), HD (at 30 fps)), Macro Camera (HD (at 30 fps)) | Front Camera: FHD (at 30 fps), HD (at 30 fps) |
| Digital Zoom | Upto 4X |
| Frame Rate | 30 fps |
| Dual Camera Lens | Primary Camera |
| Connectivity Features | |
| Network Type | 4G, 3G, 2G |
| Supported Networks | 4G LTE, UMTS, GSM |
| Internet Connectivity | 4G, 3G, Wi-Fi |
| 3G | Yes |
| Micro USB Version | Type C Port (USB 2.0) |
| Bluetooth Support | Yes |
| Bluetooth Version | v5.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Version | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4 GHz | 5 GHz) |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| EDGE | Yes |
| Audio Jack | 3.5mm |
| GPS Support | Yes |
| Other Details | |
| Smartphone | Yes |
| SIM Size | Nano Sim |
| Graphics PPI | 269 PPI |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Proximity, Ambient Light, Sensor Hub, Fingerprint Reader, SAR Sensor |
| Other Features | Body: PMMA, IP52 Water Repellent Design, 1 Microphone, Security: Side Fingerprint Reader, Face Unlock, Display: Ambient Display, Gesture: Quick Capture, Fast Flashlight, Three Finger Screenshot, Sidebar, Double Press Power Key, Press and Hold Power Button, Supports Google Assistant Voice Control, Speaker: Stereo Speakers and Dolby Atmos Support, Moto Spatial Sound Support |
| GPS Type | GPS, A-GPS, GLONASS, GALILEO, LTEPP, SUPL |
| Multimedia Features | |
| FM Radio | Yes |
| FM Radio Recording | Yes |
| Battery & Power Features | |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Dimensions | |
| Width | 73.82 mm |
| Height | 161.46 mm |
| Depth | 7.99 mm |
| Weight | 177 g |
| Warranty | |
| Warranty Summary | 1 Year on Handset and 6 Months on Accessories |
| Domestic Warranty | 1 Year |













Reviews
There are no reviews yet.