Sale!
Lava Yuva 2 Pro (Glass Green, 4GB RAM, 64GB Storage)| 2.3 Ghz Octa Core Helio G37| 13 MP AI Triple Camera |Fingerprint Sensor| 5000 mAh Battery| Upto 7GB Expandable RAM
Original price was: ₹9,999.00.₹7,999.00Current price is: ₹7,999.00.
Offer Alert
Bajaj EMI Card offer: Get Travel vouchers up to Rs. 5000/-* TnC apply*
Finance Options: Bajaj Finserv EMI, Axio EMI, KreditBee, Mobikwik, Ring Pay Later & CashE EMI
Shipping Details: Dispatch in less than 36 hours and delivery in 3-7 working days.
Country of Origin: India
Description
| Tecnical Details | Tecnical Details |
|---|---|
| OS | Android 12.0 |
| RAM | 4 GB |
| Product Dimensions | 16.5 x 7.6 x 0.9 cm; 204 Grams |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | LZX408 |
| Connectivity technologies | Bluetooth, Wi-Fi, USB |
| GPS | True |
| Special features | Dual SIM, Expandable Memory, Mobile Hotspot Capability |
| Other display features | Wireless |
| Device interface – primary | Touchscreen |
| Resolution | 1600 x 720 |
| Other camera features | Rear, Front |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Form factor | Bar |
| Colour | Glass Green |
| Battery Power Rating | 5000 |
| Whats in the box | Power Adapter, SIM Tray Ejector, Phone Case, USB Cable |
| Manufacturer | Lava |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 204 g |














Reviews
There are no reviews yet.