Sale!
itel P40 (Luxurious Gold, 32 GB) (3 GB RAM)
Original price was: ₹8,299.00.₹6,699.00Current price is: ₹6,699.00.
(Inclusive of all taxes)
Country of Origin: India
Description
| Tecnical Details | Tecnical Details |
|---|---|
| In The Box | 1 Handset, 1 Power Adapter, 1 Data Cable, 1 Protective Case, 1 User Manual, 1 Warranty Card |
| Model Number | P662L |
| Model Name | P40 |
| Color | Dreamy Blue |
| Browse Type | Smartphones |
| SIM Type | Dual Sim |
| Hybrid Sim Slot | No |
| Touchscreen | Yes |
| OTG Compatible | Yes |
| Display Features | AMOLED |
| Display Size | 16.76 cm (6.6 inch) |
| Resolution | 1612 x 720 Pixels |
| Os & Processor Features | Front – 32MP Front Camera Setup: (Sony IMX615, f/2.5 Aperture, FOV: 90 Degree, 5P Lens, 1/2.74 inch Sensor Size, 0.8um Pixel Size, Equivalent Focal Length: 21.3 mm, Effective Focal Length: 3.23 mm), Two Axis EIS, CMOS, Camera Feature: Photo, Video, Pano, Portrait, Night, Timelapse, Dual Video Video, Face Beauty, Fill Light, Rear – 200MP Primary Camera (Samsung S5KHP3, f/1.69 Aperture, 1/1.4 inch Sensor Size, 0.56um Pixel Size, FOV: 85 Degree, 7P Lens, Equivalent Focal Length: 22.9 mm, Effective Focal Length: 6.06 mm, Support AF, Close Loop VCM, Support OIS) + 8MP Wide Camera (Sony IMX355, f/2.2 Aperture, 1/4 inch Sensor Size, 1.12um Pixel Size, FOV: 112 Degree, 5P Lens, Equivalent Focal Length: 15.9 mm, Effective Focal Length: 1.68 mm, Fixed Focus) + 2MP Macro Camera (Galaxycore GC02M1, f/2.4 Aperture.☆☆☆ |
| Operating System | Android 12 |
| Processor Core | Hexa Core |
| Primary Clock Speed | 1.4 GHz |
| Memory & Storage Features | 5000 Milliamp Hours |
| Internal Storage | 32 GB |
| RAM | 3 GB |
| Memory Card Slot Type | Dedicated Slot |
| Camera Features | Oppo Mobiles India Private Limited |
| Primary Camera | 13MP Rear Camera |
| Dual Camera Lens | Primary Camera |
| Connectivity Features | 4G VOLTE, 4G |
| Network Type | 4G VOLTE |
| Supported Networks | 4G VoLTE |
| Battery & Power Features | 6000 mAh |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Warranty | One Time Screen Replacement Within 100 Days of Purchase, 1 Year Warranty on Mobile Device & 6 Months on Accessories |
| Warranty Summary | 12 Months Warranty for device 6 months for accessories 1 Time Screen Replacement within 100 Days* |














Reviews
There are no reviews yet.