Sale!
IQOO 9 Pro 5G (Legend, 256 GB) (12 GB RAM)
Original price was: ₹79,990.00.₹70,489.00Current price is: ₹70,489.00.
(Inclusive of all taxes)
Country of Origin: India
Description
| Technical Details | Specification |
|---|---|
| OS | Funtouch OS 12 based on Android 12 |
| RAM | 12 GB |
| Product Dimensions | 16.5 x 7.7 x 0.8 cm; 210 Grams |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | I2022 |
| Wireless communication technologies | Cellular |
| Connectivity technologies | Bluetooth, Wi-Fi, USB, Audio Jack: Type-C |
| GPS | True |
| Special features | Fast Charging Support, 4K Video Recording, Fingerprint Sensor, Wireless Charging, Dual SIM, GPS, Video Player, Music Player |
| Display technology | AMOLED |
| Other display features | Wireless |
| Device interface – primary | Touchscreen |
| Resolution | 2K |
| Other camera features | Rear Camera: 50MP (GN5 Gimbal Camera) + 50MP (150° Fisheye wide Angle) + 16MP (Portrait/Telephoto) | Front Camera: 16MP |
| Audio Jack | Type-C |
| Form factor | Bar |
| Colour | Legend |
| Battery Power Rating | 4700 |
| Whats in the box | Cell Phone, Charger, Type-C USB Cable, Warranty Card, Quick Start Guide, SIM Eject Tool, Phone Protective Case, Earphone Jack Adapter |
| Manufacturer | iQOO |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 210 g |











Reviews
There are no reviews yet.