Sale!
IQOO 11 5G (Legend, 256 GB) (8 GB RAM)
Original price was: ₹61,999.00.₹49,999.00Current price is: ₹49,999.00.
(Inclusive of all taxes)
Country of Origin: India
Description
| Tecnical Details | Specification |
|---|---|
| OS | Funtouch OS 13 based on Android 13 |
| RAM | 8 GB |
| Product Dimensions | 16.5 x 7.7 x 0.9 cm; 205 Grams |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | I2212 |
| Wireless communication technologies | Cellular |
| Connectivity technologies | Bluetooth 5.3, Wi-Fi, USB, Audio Jack: Type-C |
| GPS | True |
| Special features | Fast Charging Support, 8K Video Recording, Fingerprint Sensor, Dual SIM, GPS, Video Player, Music Player, Water Resistant (IP52) |
| Other display features | Wireless |
| Device interface – primary | Touchscreen |
| Resolution | 2K |
| Other camera features | Rear Camera: 50 MP GN5 OIS Camera + 8 MP Ultra Wide Angle + 13 MP Telephoto/ Portrait | Front Camera: 16 MP |
| Audio Jack | Type-C |
| Form factor | Bar |
| Colour | Legend |
| Battery Power Rating | 5000 |
| Whats in the box | Mobile Phone, Protective film, Eject Tool, Important Information & Warranty Card, Quick Start Guide, Protective Case, Charger, Earphone Jack adaptor, Data cable |
| Manufacturer | iQOO |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 205 g |











Reviews
There are no reviews yet.