Sale!
Eureka Forbes Supervac 1600 Watts Powerful Suction
Original price was: ₹9,999.00.₹5,999.00Current price is: ₹5,999.00.
(Inclusive of all taxes)
Agaro Regal Plus Upright Vacuum Cleaner
Description
| Tecnical Details | Specification |
|---|---|
| Brand | Eureka Forbes |
| Special Feature | Bagless |
| Filter Type | HEPA Filter |
| Surface Recommendation | Hard Floor |
| Power Source | Corded Electric |
| Voltage | 220 Volts |
| Included Components | Vacuum cleaner + accessories set + User Manual |
| Is It Cordless? | No |
| Item Weight | 5 Kilograms |
| Capacity | 2 litres |
| Wattage | 1600 Watts |
| Maximum Suction | 210 Centimetres |
| Cable Length | 5 Metres |
| Recommended Uses For Product | Cleaning, Vacuum, Dust |
| Form Factor | Cannister |
| Colour | Black and Red |
| Model Name | Supervac Cyclonic Bagless Vacuum Cleaner |
| Product Dimensions | 16.1L x 10.4W x 9.4H Centimeters |
| Noise Level | 87 dB |
| Manufacturer | Eureka Forbes LTD, JIANGSU MIDEA CLEANING APPLIANCES CO., LTD No.39 Caohu Avenue, Xiangcheng Economic Development Zone, Suzhou, Jiangsu, China |
| Number of Items | 1 |
| Controller Type | Push Button |
| Motor Horsepower | 1600 Watts |
| Control Method | Remote |
| Style | 1600W Canister (Bagless) |
| Color | Black and Red |
| Shipping Weight | 7.23 Kilograms |
| Item Model Number | GFCDSFSVL00000 |
| Item Part Number | GFCDSFSVL00000 |
| Primary material | Plastic |
| Capacity | Small |
| Manufacturer | Eureka Forbes LTD |
| Country of Origin | China |













Reviews
There are no reviews yet.