Sale!
Lava Blaze 5G Glass Green (6GB+128GB)
Original price was: ₹13,349.00.₹12,499.00Current price is: ₹12,499.00.
Offer Alert
Bajaj EMI Card offer: Get Travel vouchers up to Rs. 5000/-* TnC apply*
Finance Options: Bajaj Finserv EMI, Axio EMI, KreditBee, Mobikwik, Ring Pay Later & CashE EMI
Shipping Details: Dispatch in less than 36 hours and delivery in 3-7 working days.
Country of Origin: India
Description
| Technical Details | Specification |
|---|---|
| OS | Android 12.0 |
| RAM | 6 GB |
| Product Dimensions | 16.5 x 7.6 x 0.9 cm; 207 Grams |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | Lava Blaze 5G Blue |
| Wireless communication technologies | Cellular |
| Connectivity technologies | Bluetooth, Wi-Fi, USB |
| GPS | True |
| Special features | Dual SIM, Expandable Memory, Mobile Hotspot Capability |
| Other display features | Wireless |
| Device interface – primary | Touchscreen |
| Resolution | 1600 x 720 |
| Other camera features | Rear, Front |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Form factor | Bar |
| Colour | Green |
| Battery Power Rating | 5000 |
| Whats in the box | Power Adapter, SIM Tray Ejector, Phone Case, USB Cable |
| Manufacturer | Lava |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 207 g |














Reviews
There are no reviews yet.